Výroba skla a křišťálových lustrů má v Čechách dlouholetou tradici. Centrum výroby obchodu s křišťálovými svítidly se již kolem roku 1725 formovalo v Kamenickém Šenově a jeho okolí. V roce 1724 byla v malé vesničce Prácheň u severočeského města Kamenický Šenov otevřena první dílna na výrobu lustrů a byl vyroben první křišťálový lustr.

Sklář Elias Palme potomek Josefa Palme (první křišťálový obchodník z Práchně) se rozhodl specializovat pouze na výorbu a vývoz křišťálových svítidel a jeho příkladu brzy následovali další. Z drahého a vysoce ceněného předmětu se tak během druhé čtvrtiny 18. století stala nezbytná součást výbavy evropského šlechtického interiéru. Česká svítidla zdobená křišťálovým sklem byla v té době v zámcích a v palácích od Skandinávie, přes Rusko, Turecko, Španělsko a Francii až do Nizozemska.

Na konci první poloviny 18. století se v Čechách (v dílně Firmy Elias Palme & Co.) objevila další inovace - nový typ lustru bez nosné středové tyče, jehož konstrukce spočívala na tyčích v podobě lyry, které tvořily jakousi ,,hrušku". Poprvé byly tyto lustry instalovány před širší mezinárodní společností v Praze při korunovaci císařovny Marie Terezie v roce 1743, a proto jsou dodnes označovány názvem Lustry Marie Terezie (Maria Therese Chandeliers).

Design tereziánských lustrů zůstal populární dodnes a architekti na celém světě tereziánská svítidla rádi zahrnují do projektů interiérû luxusních sídel klasických i moderních designů. 

Společnost BRILLIANT CRYSTAL + LIGHTING, spol. s. r. o. (BCL) je specializovaná na výrobu exkluzivních křišťálových osvětlení (lustry, nástěníky, stolní lampy, stojací lampy atd.). BCL používá tradiční zpracování a zušlechťování českého skla (ruční broušení, ruční malování a nabírané sklo). Produkt společnosti BCL najdete u velmi známých osobností a dekoruje významná místa ve světě (vily, konferenční sály, ministerstva, kostely, mešity, atd.). Hlavní specializací firmy BCL je výroba velkých lustrů Marie Terezie (nad ø 190cm). BCL navázala na slavnou historii a skvělou reputaci těchto výrobků. Nedávno, BCL navrhla, vyrobila a dodala největší lustr typu Marie Terezie ve světě (Ø 404 x 610 cm).