Jak vybrat postel
Pro spokojený život je důležitý kvalitní spánek, proto je postel nejdůležitější částí ložnice. Jak vybrat tu správnou, a na co si dát při výběru pozor, se dozvíte na následujících řádcích.
1. Kdo bude postel využívat?
V první řadě je důležité promyslet, kdo bude postel využívat. Postele pro různé věkové skupiny mají svá specifika. Pro děti se hodí bezpečná a nižší postel s kvalitní matrací, senioři ocení naopak vyšší postel s polohovacím roštem a vyšší matrací.
Při výběru se vždy zaměřte na to, aby byla postel pevná a kvalitní. Investice do kvalitní a pohodlné postele se Vám rozhodně vyplatí. Životnost kvalitní postele je výrazně delší než životnost levných a nekvalitních postelí. Správná postel Vám zajistí kvalitní spánek a zlepší celkovou kvalitu života.
2. Jakou má mít postel velikost?
V zásadě dělíme postele na jednolůžka a dvoulůžka.
Standartní velikost jednolůžkové postele je 90×200 cm. Velmi často je užívána i velikost 120×200 cm, nebo 140×200 cm, na které se vyspí v případě potřeby i dvě osoby.
Standartní velikost dvoulůžkové postele je 160×200 cm. Výjimkou nejsou ani větší velikosti o rozměrech 180×200 cm a více či menší o rozměrech 140×200 cm, jak jsme již zmínili.
Délku postele volte tak, abyste se v ní cítili pohodlně. Ideální postel by měla být o 25 cm delší než je Vaše výška, abyste měli dostatek prostoru u hlavy i u nohou.
Výška postele by měla být alespoň 40 cm. Dostatečná výška poslouží k odvětrání spodní části matrace a zlepšuje hygienické prostředí v ložnici – člověk je dostatečně vysoko od víření prachu a chladu od podlahy. Počítejte také s tím, že výšku postele ovlivní i výška matrace a typ roštu.
Kolem postele by měl být také dostatek prostoru na pohodlné procházení a vstávání.
3. Z jakého má být materiálu?
Dřevěné postele – vhodné je vybírat postele z tvrdého dřeva (dub, buk, ořech, jasan, třešeň…), které jsou velmi kvalitní. Mají dlouhou životnost a bývají i pevné a stabilní. Cenově dostupnější jsou postele z měkkého dřeva (modřín, borovice, smrk…), které se však dříve opotřebují a rychleji zničí. Jejich životnost lze prodloužit kvalitním povrchovým lakováním.
Kovové postele – vyrábí se z dutých trubek a profilovaných plechů. Jejich výhodou je nižší váha, můžete s nimi jednoduše manipulovat z místa na místo. Důležitá je kvalita spojů a pevnost materiálů. Postel by při zatížení neměla vrzat. Plechy bočnice by měly být tlusté nejméně 1,5 mm a výška bočnice by měla být alespoň 10 cm.
Často jsou postele kombinací výše uvedeného. Mají kovový rám a dřevěné nohy.
Čalouněné postele – čelo i konstrukce jsou potaženy textilií či kůží, nebo koženkou. V nabídce je nepřeberné množství materiálů a barev na míru Vašim potřebám. Součástí čalouněných postelí je často i úložný prostor. Jejich nevýhodou je náročná údržba. Postele je třeba pravidelně čistit, aby se zabránilo usazení nečistot a roztočů ve tkaninách. Čalouněná postel proto není vhodná pro alergiky.
Boxspring postele – zvýšené a moderní postele kontinentálního typu. Mají vysokou základnu a dominantní čelo. Disponují několika vrstvami matrací. Tato kombinace zaručuje kvalitní a zdravý spánek. Výhodou boxspringových postelí je jejich vysoká životnost a eliminace hlučnosti.
A na co si dát při výběru pozor?
Postel by měla být pevná. Pevnost postele je ovlivněna pevností spojů a kvalitou použitého materiálu. Neměla by vrzat, prohýbat se, viklat se apod.
Postel a matrace by měla být dobře odvětraná. Volte postel tak, aby mohl vzduch volně cirkulovat.