Jak vybrat matraci
Klíčem ke kvalitnímu spánku není pouze správně vybraná postel, nejzásadnější vliv má správně vybraná matrace. Ta dokáže ulevit od bolavých zad či kloubů. Naopak nesprávný výběr může bolesti vyvolat a negativně ovlivnit opěrný tělesný systém.
Výběr matrace je individuální a nejednoduchá záležitost. Využijte našeho průvodce výběru matrací, který Vám pomůže se na velmi rozsáhlém trhu zorientovat a vybrat matraci vhodnou právě pro Vás.
A jaké kritéria budeme při výběru matrace posuzovat?
1. Tvrdost
Volba správné tuhosti matrace je při výběru důležitá. Nosnost a tuhost matrace udává RG parametr (objemová hmotnost pěny matrací). Udává nám hmotnost pěny na metr krychlový. Od tohoto údaje lze odvodit životnost a tuhost pěny. Čím vyšší číslo, tím je pěna kvalitnější (trvanlivější). Rozmezí objemové hmotnosti se běžně pohybuje od 15–55 kg/m³.
V praxi se setkáváme spíše se stupňovým označením tuhosti. V zásadě rozlišujeme 4 stupně:
Měkké matrace (H2) – jsou elastické a dobře se přizpůsobují tělu. Poskytují lepší oporu tělu než nejměkčí matrace. Vyrábí se v různých variantách – polyuretanové, sendvičové, pružinové i ze studené pěny.
Středně tvrdé matrace (H3) – poskytují páteři dostatečnou oporu a ocení je osoby, kterým vyhovuje spánek spíše na tvrdší podložce. Nejčastěji se vyrábí matrace pružinové a sendvičové.
Tvrdé matrace (H4) – vyrábí se z vysoce odolné polyuretanové pěny. Využívá se i kokosového vlákna a hodí se pro osoby s vyšší hmotností.
Velmi tvrdé matrace (H5) – hodí se především pro osoby s výrazně vyšší hmotností, vzhledem k velmi vysoké tvrdosti je třeba matraci vyzkoušet, aby vyhovovala polohám pří spánku, lidé s nízkou hmotností mohou pociťovat brnění v končetinách.
Někteří výrobci rozlišují ještě velmi měkké (H1) a vícepocitové matrace. Velmi měkké matrace nebývají po zdravotní stránce vhodné. Hodí se spíše pro starší lidi, kterým hrozí riziko proleženin. Jsou velice elastické a přizpůsobují se tělu. Neodporují mu tolik a díky tomu zabraňují vzniku proleženin a uvolňují svalstvo. Většinou se vyrábí z latexu nebo pěny. Vícepocitové matrace mají na každé straně jinou tvrdost, takže si můžete vybrat, která tvrdost se vám zrovna více hodí.
2. Velikost
Velikost matrace se odvíjí podle velikosti postele.
- Jednolůžko
90x200 cm, 80x200 cm, 120x200 cm - Dvoulůžko
140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm
Matrace by měla být vždy vysoká alespoň 15 cm. Čím vyšší matrace, tím bývá spánek pohodlnější.
3. Typy matrací
Pěnové matrace – jsou vyrobeny z pěn různých vlastností a druhů, proto jsou považovány za nejuniverzálnější. Můžeme je zakoupit v různých tvrdostech. Podle typu pěny můžeme rozdělit na matrace vyrobené z:
- PUR pěny – polyuretanové matrace, více druhů tvrdosti, dlouhá životnost.
- Bio pěny – mají příznivý dopad na životní prostředí, vyrábí se přírodních olejů např.: ricinový, jsou antibakteriální a ortopedické.
- Studené pěny (HR pěny) – jsou prodyšnější, mají vynikající ortopedické vlastnosti a jsou vhodné pro alergiky.
- Líné pěny (paměťové pěny) – přizpůsobují se tvarům těla a zlepšují krevní oběh, hodí se pro osoby s bolestmi zad, kloubů a se sklony k otlačeninám.
Pružinové matrace – v dnešní době patří k velmi kvalitním typům matrace, jsou pružné a skvěle se přizpůsobí tvaru těla, jsou vysoce prodyšné a hodí se na lamelové rošty, nejsou vhodné pro rošty polohovací. Typy pružinových matrací, které rozlišujeme jsou:
- S klasickým pružinovým jádrem – pružiny jsou spojené pérky, proto se neuvolňují.
- S taštičkovými pružinami – každá pružina je uložena v samostatném textilním pouzdru, což slouží pro lepší rozložení váhy.
- S mikrotaštičkovými pružinami – obsahují až tisíce pružin v textilním pouzdře. Výborně rozkládají hmotnost a jsou měkčí.
Matrace s přírodní výplní – jsou prodyšné, splňují náročné hygienické podmínky a obsahují vysoký podíl přírodního kaučuku či kokosového vlákna.
Sendvičové matrace – jsou složeny z více materiálů pro lepší komfort a delší životnost. Často se jedná o kombinaci líné pěny a HR pěny.
Kombinované matrace – mají v sobě více druhů výplní např.: pěnu a pružiny pro dosažení co nejlepších vlastností matrace.
Futonové matrace – původem japonské matrace, které se dají použít i samostatně. Stačí je položit na zem, ale skvěle zapadnou i na klasický rošt. Bývají tlustší a velmi pohodlné. Obsahují bavlnu, kokosové vlákno a pěnu.
Latexové matrace – spíše měkčí matrace, mají vysokou elasticitu. Mají také vysokou životnost a skvěle se přizpůsobí tvarům těla. Střed matrace bývá často doplněn kokosovým vláknem či PUR, nebo HR pěnou. Nejsou vhodné pro alergiky a do vlhčího prostředí či na pevný rošt.
Zdravotní matrace – certifikát dokládá splnění požadavků pro kvalitní a zdravý spánek. Jedná se např.: o hygienické či hypoalergenní matrace.
Ortopedické matrace – zaručují tělu správnou oporu a správné rozložení váhy.
Gelové matrace – jsou vyrobeny z líné, nebo studené pěny obsahující gelové části, které stimulují akupresurní body a uvolňují svalstvo. Jsou vhodné pro děti i alergiky a mají různou tvrdost a dlouhou životnost.
Antidekubitní matrace – speciální matrace zabraňující proleženinám. Vyrábí se zejména z HR pěny a hodí se pro osoby trvale upoutané na lůžko.
4. Potahy
Potah matrace by měl být vždy odnímatelný, aby se dal vyprat. Potahy se vyrábí z mnoha různých materiálů:
- Bavlna – vhodná pro astmatiky i alergiky. Má dlouhou životnost.
- Aloe vera – ve vláknech jsou výtažky z rostliny Aloe vera, jsou velmi žádané pro své antibakteriální schopnosti a hodí se pro alergiky či pro lidi, kteří se nadměrně potí. Velmi dobře absorbují vlhkost.
- MicroActive – skládají se ze tří vrstev a hodí se pro alergiky. Dobře odvádí vlhkost a mají dlouhou životnost.
- Lyocell – přírodní vlákno z dubu a buku. Má vysokou savost, pevnost a je odolnější než bavlněné potahy. Materiál je jemný a lesklý.
- Levandule – obsahují výtažky levandule lékařské, působí pozitivně proti stresu, nespavosti či depresím. Zabraňují výskytu bakterií a působí proti nervozitě.
5. Zóny
Jsou to místa na matracích, která mají rozdílnou tvrdost a poskytují tak tělu odlišnou (větší) oporu. Tento typ matrací počítá s tím, že tělo vyvíjí nerovnoměrný tlak a každá část matrace je jinak zatížená.
- 3 zónové matrace
Poskytnou oporu v oblasti těžiště těla, zbytek matrace je měkčí - 5 zónové matrace
Zpevňují těžiště těla, ale i ramena a kolena. - 7 zónové matrace
Spojují všechny nejdůležitější oblasti těla dohromady.
6. Věk
Při výběru je třeba se zaměřit i na věk osoby, pro kterou matraci sháníme. Děti by rozhodně neměly spát na měkké matraci, potřebují dostatečnou oporu pro vyvíjející se páteř, proto bychom měli volit alespoň tuhost 3. Pro seniory je naopak lepší zvolit matraci měkčí než pro děti, aby je nebolela záda, klouby a nevznikaly proleženiny. Úplně měkká matrace, ale také není vhodná. Seniorům se z postele bude špatně vstávat.
7. Hmotnost
Pro lidi vážící více než 90 kg doporučujeme matrace s tuhostí alespoň 3, které poskytnou potřebnou oporu. Ženy často preferují měkčí matrace než muži.
8. Poloha spánku
I poloha spánku napoví, jaká matrace by pro nás byla nejvhodnější. Pro spaní na boku se hodí spíše měkčí matrace, naopak pro spaní na zádech či na břiše a častou změnu poloh se hodí matrace tvrdší.
9. Zdravotní stav
Trpíte bolestí zad, nadměrným pocením, nebo máte alergii? I na to je potřeba se zaměřit při výběru.
Při bolesti zad volte zdravotní, nebo ortopedické matrace. Pokud se hodně potíte, dbejte na dobře odvětrávané jádro matrace a při alergii se zaměřte na výběr potahu matrace.
Tipy na závěr:
- Matrace by měla být vždy o 20–25 cm delší než vaše tělo.
- Do manželské postele lze zvolit dvě malé matrace, aby si každý vybral, co mu vyhovuje a povrch lůžka sjednotit topperem (velká krycí matrace).
- Optimální doba výměny matrace je sedm let.
- Matraci větrejte, otáčejte a pravidelně čistěte.
- Pořiďte si ochranný potah na matraci.