Jak vybrat krbová kamna

Krbová kamna jsou symbolem domova. Zútulní a zpříjemní atmosféru všech prostor. Lze je použít nejen jako designový prvek, ale také jako primární zdroj tepla. Tápete v tom, jaké si vybrat pro váš byt, dům či chalupu? Po přečtení našeho článku se při výběru určitě nespálíte.

 

1. Krb či krbová kamna? Je v tom rozdíl?

Krbová kamna jsou volně stojící kamna. Pokud se jedná o kamna na tuhá paliva, je třeba vyřešit odvod spalin, případně zvolit alternativní variantu elektronických kamen.

Krb je prostor s otevřeným ohněm, který nelze usměrňovat či jinak regulovat. Na rozdíl od krbových kamen není nutné řešit odvod zplodin ani nákup tuhých paliv. Krb dnes zakoupíme v moha různorodých designech vhodných po všechny typy prostoru.

Další možností je krbová vložka. Krbová vložka se umístí do připraveného krbu a v případě zavedených rozvodů vytopí i více místností. Je bezpečnější a jako primární zdroj tepla se hodí především do menších a občasně užívaných prostor, třeba na chalupu.

 

2. Účel

Před koupí je důležité zvážit, za jakým účelem si krbová kamna pořizujeme. Máme zde celkem čtyři možnosti. Krbová kamna/krb budou primární (hlavní) zdroj tepla v domě, chalupě, chatě…, nebo sekundární či doplňkový zdroj tepla při jiném centrálním topení, dále mohou sloužit pro příležitostné topení či pouze jako dekorace.

 

3. Typy kamen

Kamna s výměníkem – plní klasickou funkci kotle, dají se připojit k podlahovému topení či radiátoru a vytopí celý prostor (jsou primárním zdrojem). Rozlišujeme dva typy výměníku, a to teplovodní (voda je ohřáta a rozvedena do všech prostor) a teplovzdušný (kamna ohřejí vzduch proudící do místnosti ventilátory, je to rychlejší způsob vytápění).

Kamna bez výměníku – místnost je vyhřívána vlastním pláštěm kamen, jedná se o rovnoměrný a přirozený ohřev. Kamna bez výměníku rozdělujeme na kamna konvekční a kamna sálavá. Konvekční kamna jsou dvouplášťová. Vzduch se mezi plášti ohřeje a stoupá vzhůru. Vzhledem k této cirkulaci vzduchu se hodí pro vytápění větších prostor, ale dosáhneme menší teploty než u sálavých kamen. Sálavá kamna jsou jednoplášťová a cirkulaci vzduchu neumožňují.  Rychle se ohřejí, ale protože teplo vychází z celého povrchu, mohou být nebezpečné pro malé děti či domácí mazlíčky.

 

4. Výkon kamen

Výkon kamen je velmi důležitým parametrem, který nám říká, kolik toho kamna vytopí. Udává se v kW. Velmi zjednodušeně lze říct, že v případě novostavby je třeba 1 kW na vytopení 40 m3. U starších domů se počítá s tím, že 1 kW vytopí prostor o velikosti 20 m3.

V případě přesnějšího zjištění lze využít vzoreček pro výpočet výkonu:

Potřebný výkon (W) = objem vytápěných místností (m3) x hodnota tepelné ztráty (dle níže uvedené specifikace)

- dobře izolovaný nebo nízkoenergetický dům – 23 W/hod/m3
- středně dobře izolovaný dům – 35 W/hod/m3
- špatně izolovaný dům – 50 W/hod/m3
- chaty a chalupy – 80 W/hod/m3

 

Berte v potaz i to, že u nárazově vytápěných prostorů je třeba více tepla na prvotní vyhřátí zdí, význam má i kvalita izolace.

Příklad výpočtu výkonu kamen:
Středně dobře izolovaný dům o velikosti 120 m2 a výšce stropů 3 m má objem 360 m3. Tuto hodnotu vynásobíme hodnotou tepelných ztrát (35 W/hod/m³): 360*35 = 12 600 W = 12,6 kW. Pro středně dobře izolovaný dům o velikosti 120 m2 tedy budou ideální kamna nebo krbová vložka s nominálním výkonem 12–13 kW. Tento výpočet je ovšem pouze orientační. Přesný výpočet je složitější a zohledňuje i tepelné ztráty objektu a způsob jeho využívání. Parametrů pro výběr kamen je mnohem víc.

Krbová kamna by také měla umožnit výkon regulovat. Regulace je buď manuální či automatická. Manuální regulace se provádí manuálně za pomocí otočného kolečka či páčky. Při automatické regulaci je zajištěno optimální a čisté spalování i přívod vzduchu do spalovací komory.

 

5. Materiál kamen

Keramická a kachlová kamna – i přes delší dobu zahřátí mají vynikající akumulační schopnosti, teplo je distribuováno rovnoměrně i několik hodin po jejich vyhasnutí, velmi snadno se čistí a nalezneme je v mnoha různých barevných variantách, nejvíce je ocení milovníci retro designu. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
-> zobrazit produkty

Ocelová a plechová kamna – kamna se velmi rychle zahřejí, ale také velmi rychle vychladnou, nejsou vhodná jako primární zdroj tepla, protože bez přikládání nezajistí dostatek tepla po delší čas, jsou tedy vhodné spíše jako doplňkový zdroj tepla.
-> zobrazit produkty

Litinová kamna – kamna se rychle zahřejí a dobře akumulují teplo, jsou na tom lépe s tepelnou výdrží, nevychladnou tak rychle jako kamna ocelová a mají delší životnost.
-> zobrazit produkty

Kombinovaná kamna – na trhu je možnost zakoupit i kamna z kombinovaných materiálů např.: plechová kamna s keramickým obložením, keramický plášť snižuje nebezpečí popálení o vnější plášť a zlepšuje akumulační schopnosti. Kamna jsou ale opět dražší a mají vyšší hmotnost.

 

6. Čím topit?

K topení používejte dostatečně vyschlé dřevo (skladované ideálně 2-3 sezóny dopředu). Vhodné je dřevo z buku, dubu, jasanu, javoru, břízy či jeřábu. Dřevo je cenově nejlépe dostupné. Nikdy však nepoužívejte dřevo natírané, impregnované, nebo plast apod. materiály. Další možností je používání briket či pelet, které jsou sice dražší, ale méně náročné na skladování. Mají větší výhřevnost, delší dobu hoření a jsou ihned připraveny na podpal.

Alternativní variantou jsou kamna plynová či elektrická, která ale vyžadují výrazně vyšší provozní náklady, mají však jednodušší instalaci a nemusíte řešit odvod spalin.

 

7. Umístění kamen

Podlaha a okolí kamen musí být z nehořlavého materiálu (dlažba, kámen…). Kamna mohou vážit až 200 kg, proto berte v potaz i nosnost podlahy a umístěte je na pevné podlaží, ideálně z betonu. Od zdi by kamna měla být alespoň 20 cm daleko.

 

8. Napojení na komín

Ověřte si, že komín zvládne výkon vybraných kamen. Nejlepší je nechat si změřit tah komínu odborníkem. Účinná výška komínu, kterou stanovuje předpis, je minimálně 5 m a její dodržení je nezbytné pro správné fungování komínu. Dalším důležitým parametrem je délka průměru průduchu od kamen ke komínu. Může tvořit maximálně čtvrtinu délky z celkové výšky komínu. Je třeba dát pozor i na průměr kouřovodu, aby se dala kamna správně zapojit do komína. Na napojení kouřovodu s odlišným průměrem však už existují různé adaptéry, které pak komín s kouřovodem bez problémů propojí.

 

9. Emise

U krbových kamen i krbů je třeba dbát i na emise jako například u aut. Vzhledem k novým evropským standardům, které dbají na životní prostředí a čistotu ovzduší, volte taková kamna, která nové standardy splňují a poslouží Vám tak po mnoho let.

 

10. Cena

Dalším parametrem, který je před koupí kamen potřeba zvážit, je jejich cena. Jak už jsme si popsali výše, nejdražší jsou kamna keramická/kachlová. Jejich cena se může vyšplhat na částky od padesáti do devadesáti tisíc i více. Menší kachlová kamna však seženete do částky deseti tisíc. Větší krbová kamna se pohybují v rozmezí od dvaceti do čtyřiceti tisíc.

 

11. Údržba

Náročnost údržby se odvíjí od typu užívaného topiva. Pokud topíme peletami, briketami či suchým dřevem k zanášení kamen by nemělo docházet. V případě nedostatečně suchého dřeva se kamna zanáší velmi rychle a může docházet i k vykuřování.

Pravidelné vybírání popela je při používání kamen klíčové. Nesmíme zapomenout na čistění krbového skla a vnitřního i vnějšího pláště krbu. Důležitá je i pravidelná údržba komína. Dle ČSN normy by měl být komín 2x ročně odborně zkontrolován.

 

Několik tipů na závěr

  • Základní čištění kamen provádějte zhruba jednou až dvakrát za týden, kamna musí být vždy vychladlá!
  • Na čištění popela si můžete pořídit speciální vysavač popela, který Vám práci usnadní.
  • Je potřeba čistit spalinové cesty. Četnost čištění přímo určuje vyhláška 34/2016Sb. a závisí na typu paliv. U tuhých je to při celoročním provozu třikrát za rok, u sezónního dvakrát za rok.
  • Kamna si vždy nechte namontovat odborníkem.

 

Kde koupit?

Doporučené produkty20