Jak vybrat sedací soupravu

Jak vybrat sedací soupravu

Sedací souprava je dominantou každého bytu. Je důležitým a výrazným prvkem interiéru. Jak ale takovou správnou sedací soupravu vybrat? V dnešním článku si představíme několik tipů a kritérií, na které je třeba při výběru dát pozor, abyste našli svou vysněnou sedací soupravu a vydržela Vám spoustu let.

1. Využití a počet osob

Je důležité zamyslet se nad tím, kolik osob bude sedačku využívat, a také k jakým příležitostem. Jste rodina, která tráví hodně času doma, nebo mladý pár, který má často návštěvy? Určitě se Vám bude hodit větší a prostornější sedací souprava s možností rozložení pro případné přespání návštěvníků.

Pokud bydlíte sám v menším bytě a trávíte hodně času venku, zvolte spíše menší a funkčnější sedačku na míru Vašim potřebám, třeba tu s úložným prostorem, který Vám ušetří spoustu místa.

Záleží také, zda chcete sedačku využívat spíše doma, nebo pořizujete sedačku do kanceláře pro pracovní účely.

Pro domácí lenošení se hodí spíše měkčí a nižší sedačka, která navozuje pocit domácí pohody. Při práci zase oceníte vyšší a tvrdší materiál, ze kterého se lépe vstává a bude se Vám i lépe soustředit. 

V každém případě by měla být sedačka hlavně pohodlná a kvalitní.

2. Výběr dle velikosti prostoru

Při výběru sedačky byste neměli podcenit její rozměr. Sedací souprava by měla prostor zútulnit, ale nikoliv zmenšit. Kolem sedačky by měl být dostatečný prostor k procházení.

Umístění sedačky je také klíčové, nikdy by neměla být orientována zády ke dveřím. Ze sedačky by mělo být dobře vidět do celé místnosti, což dodává pocit klidu, protože máte přehled o dění v místnosti.

Zvolit můžete sedačku rohovou či sedačku do U. Velkým pomocníkem na našem e-shopu je filtr, přes který si můžete vyfiltrovat požadované rozměry – šířku, výšku, hloubku/délku i výšku či šířku sedu a najít tak ideální sedačku pro Vaše prostory.

3. Volba potahového materiálu a barva

Už víte, jaký typ a velikost sedačky zvolit, ale jakou vybrat barvu? A jaký potahový materiál?

Barvu sedačky laďte s barvou interiéru. Velmi žádané jsou tlumené barvy v odstínech šedé, béžové či hnědé, jsou velmi nadčasové a nekoukají se během několika let. Pokud si vyberete výraznější barvu sedačky, volte doplňky v méně výrazných a decentních barvách.

Velice důležitým kritériem je potahový materiál. Právě jeho kvalita Vám prodlouží životnost sedačky o mnoho let. Materiál by měl být příjemný na dotek, pohodlný a také kvalitní.

Vybírat můžete z nepřeberného množství látek. Ať už se jedná o kůži, ekokůži či jiné materiály, je určitě výhodné zastavit se osobně na našich prodejnách, kde jsou k dispozici vzorkovníky a všechny materiály si zde můžete prohlédnout a vyzkoušet.

Pokud nebudete mít cestu kolem, je možné si vzorky prohlédnout i on-line zde.

4. Kvalita zpracování

Konstrukce sedačky je nejdůležitější částí, protože drží celou sedačku pohromadě. Nejkvalitnější sedačky mají konstrukci vyrobenou z kovu či masivního dřeva, mezi levnější varianty patří dřevotříska či plast.

Kvalitní materiál konstrukce výrazně prodlužuje životnost sedačky.

5. Údržba

Dalším faktorem, který je potřeba promyslet, je údržba.

Pokud máte děti či domácí mazlíčky, je vhodné volit sedačky s odnímatelným potahem. S odnímatelným potahem se snadno manipuluje, můžete ho vyprat v pračce a jednoduše ho udržovat.

Sedačku je třeba také pravidelně vysávat hubicí bez kartáče, čemuž zabráníte usazování prachu do tkaniny.

Ideální možností, jak potah ochránit, je nechat jej naimpregnovat. Impregnace pokryje potah tenkou ochrannou vrstvou a skvrny je možné jednoduše setřít.

Dobré je nechat sedačku jednou za čas vyčistit odbornou firmou.

6. Cena

Posledním rozhodujícím kritériem je rozhodně cena sedačky. Ráj nábytku nabízí porovnávač, kde si vybrané sedačky můžete nechat porovnat a vybrat tu s nejlepším poměrem cena/kvalita. Stačí si otevřít jakýkoliv produkt a kliknout na tlačítko "Přidat do porovnání". Tlačítko se nachází pod obrázky produktu. Funkce porovnávače není dostupná na mobilních zařízeních.


Jak vybrat postel

Jak vybrat postel

Pro spokojený život je důležitý kvalitní spánek, proto je postel nejdůležitější částí ložnice. Jak vybrat tu správnou, a na co si dát při výběru pozor, se dozvíte na následujících řádcích.

1. Kdo bude postel využívat?

V první řadě je důležité promyslet, kdo bude postel využívat. Postele pro různé věkové skupiny mají svá specifika. Pro děti se hodí bezpečná a nižší postel s kvalitní matrací, senioři ocení naopak vyšší postel s polohovacím roštem a vyšší matrací.

Při výběru se vždy zaměřte na to, aby byla postel pevná a kvalitní. Investice do kvalitní a pohodlné postele se Vám rozhodně vyplatí. Životnost kvalitní postele je výrazně delší než životnost levných a nekvalitních postelí. Správná postel Vám zajistí kvalitní spánek a zlepší celkovou kvalitu života.

 2. Jakou má mít postel velikost?

V zásadě dělíme postele na jednolůžka a dvoulůžka.

Standartní velikost jednolůžkové postele je 90×200 cm. Velmi často je užívána i velikost 120×200 cm, nebo 140×200 cm, na které se vyspí v případě potřeby i dvě osoby.

Standartní velikost dvoulůžkové postele je 160×200 cm. Výjimkou nejsou ani větší velikosti o rozměrech 180×200 cm a více či menší o rozměrech 140×200 cm, jak jsme již zmínili.

Délku postele volte tak, abyste se v ní cítili pohodlně. Ideální postel by měla být o 25 cm delší než je Vaše výška, abyste měli dostatek prostoru u hlavy i u nohou.

Výška postele by měla být alespoň 40 cm. Dostatečná výška poslouží k odvětrání spodní části matrace a zlepšuje hygienické prostředí v ložnici – člověk je dostatečně vysoko od víření prachu a chladu od podlahy.

Počítejte také s tím, že výšku postele ovlivní i výška matrace a typ roštu. 

Kolem postele by měl být také dostatek prostoru na pohodlné procházení a vstávání.

3. Z jakého má být materiálu?

Dřevěné postele – vhodné je vybírat postele z tvrdého dřeva (dub, buk, ořech, jasan, třešeň…), které jsou velmi kvalitní. Mají dlouhou životnost a bývají i pevné a stabilní. Cenově dostupnější jsou postele z měkkého dřeva (modřín, borovice, smrk…), které se však dříve opotřebují a rychleji zničí. Jejich životnost lze prodloužit kvalitním povrchovým lakováním.

Kovové postele – vyrábí se z dutých trubek a profilovaných plechů. Jejich výhodou je nižší váha, můžete s nimi jednoduše manipulovat z místa na místo. Důležitá je kvalita spojů a pevnost materiálů. Postel by při zatížení neměla vrzat. Plechy bočnice by měly být tlusté nejméně 1,5 mm a výška bočnice by měla být alespoň 10 cm.

Často jsou postele kombinací výše uvedeného. Mají kovový rám a dřevěné nohy.

Čalouněné postele – čelo i konstrukce jsou potaženy textilií či kůží, nebo koženkou. V nabídce je nepřeberné množství materiálů a barev na míru Vašim potřebám. Součástí čalouněných postelí je často i úložný prostor. Jejich nevýhodou je náročná údržba. Postele je třeba pravidelně čistit, aby se zabránilo usazení nečistot a roztočů ve tkaninách. Čalouněná postel proto není vhodná pro alergiky.

Boxspring postele – zvýšené a moderní postele kontinentálního typu. Mají vysokou základnu a dominantní čelo. Disponují několika vrstvami matrací. Tato kombinace zaručuje kvalitní a zdravý spánek. Výhodou boxspringových postelí je jejich vysoká životnost a eliminace hlučnosti.

 

A na co si dát při výběru pozor?

Postel by měla být pevná. Pevnost postele je ovlivněna pevností spojů a kvalitou použitého materiálu. Neměla by vrzat, prohýbat se, viklat se apod.

Postel a matrace by měla být dobře odvětraná. Volte postel tak, aby mohl vzduch volně cirkulovat.

Určitě nepodceňte volbu kvalitního roštu a matrace.


Jak vybrat krbová kamna

Jak vybrat krbová kamna

Krbová kamna jsou symbolem domova. Zútulní a zpříjemní atmosféru všech prostor. Lze je použít nejen jako designový prvek, ale také jako primární zdroj tepla. Tápete v tom, jaké si vybrat pro váš byt, dům či chalupu? Po přečtení našeho článku se při výběru určitě nespálíte.

 

Zobrazit celý článek


Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Klíčem ke kvalitnímu spánku není pouze správně vybraná postel, nejzásadnější vliv má správně vybraná matrace. Ta dokáže ulevit od bolavých zad či kloubů. Naopak nesprávný výběr může bolesti vyvolat a negativně ovlivnit opěrný tělesný systém.

Výběr matrace je individuální a nejednoduchá záležitost. Využijte našeho průvodce výběru matrací, který Vám pomůže se na velmi rozsáhlém trhu zorientovat a vybrat matraci vhodnou právě pro Vás.

A jaké kritéria budeme při výběru matrace posuzovat?

 

1. Tvrdost

Volba správné tuhosti matrace je při výběru důležitá. Nosnost a tuhost matrace udává RG parametr (objemová hmotnost pěny matrací). Udává nám hmotnost pěny na metr krychlový. Od tohoto údaje lze odvodit životnost a tuhost pěny. Čím vyšší číslo, tím je pěna kvalitnější (trvanlivější). Rozmezí objemové hmotnosti se běžně pohybuje od 15–55 kg/m³.

V praxi se setkáváme spíše se stupňovým označením tuhosti. V zásadě rozlišujeme 4 stupně:

Měkké matrace (H2) – jsou elastické a dobře se přizpůsobují tělu. Poskytují lepší oporu tělu než nejměkčí matrace. Vyrábí se v různých variantách – polyuretanové, sendvičové, pružinové i ze studené pěny.

Středně tvrdé matrace (H3) – poskytují páteři dostatečnou oporu a ocení je osoby, kterým vyhovuje spánek spíše na tvrdší podložce. Nejčastěji se vyrábí matrace pružinové a sendvičové.

Tvrdé matrace (H4) – vyrábí se z vysoce odolné polyuretanové pěny. Využívá se i kokosového vlákna a hodí se pro osoby s vyšší hmotností.

Velmi tvrdé matrace (H5) – hodí se především pro osoby s výrazně vyšší hmotností, vzhledem k velmi vysoké tvrdosti je třeba matraci vyzkoušet, aby vyhovovala polohám pří spánku, lidé s nízkou hmotností mohou pociťovat brnění v končetinách.

Někteří výrobci rozlišují ještě velmi měkké (H1) a vícepocitové matrace. Velmi měkké matrace nebývají po zdravotní stránce vhodné. Hodí se spíše pro starší lidi, kterým hrozí riziko proleženin. Jsou velice elastické a přizpůsobují se tělu. Neodporují mu tolik a díky tomu zabraňují vzniku proleženin a uvolňují svalstvo. Většinou se vyrábí z latexu nebo pěny. Vícepocitové matrace mají na každé straně jinou tvrdost, takže si můžete vybrat, která tvrdost se vám zrovna více hodí.

 

2. Velikost

Velikost matrace se odvíjí podle velikosti postele.

Matrace by měla být vždy vysoká alespoň 15 cm. Čím vyšší matrace, tím bývá spánek pohodlnější.

 

3. Typy matrací

Pěnové matrace – jsou vyrobeny z pěn různých vlastností a druhů, proto jsou považovány za nejuniverzálnější. Můžeme je zakoupit v různých tvrdostech. Podle typu pěny můžeme rozdělit na matrace vyrobené z:

 • PUR pěny – polyuretanové matrace, více druhů tvrdosti, dlouhá životnost.
 • Bio pěny – mají příznivý dopad na životní prostředí, vyrábí se přírodních olejů např.: ricinový, jsou antibakteriální a ortopedické.
 • Studené pěny (HR pěny) – jsou prodyšnější, mají vynikající ortopedické vlastnosti a jsou vhodné pro alergiky.
 • Líné pěny (paměťové pěny) – přizpůsobují se tvarům těla a zlepšují krevní oběh, hodí se pro osoby s bolestmi zad, kloubů a se sklony k otlačeninám.

Pružinové matrace – v dnešní době patří k velmi kvalitním typům matrace, jsou pružné a skvěle se přizpůsobí tvaru těla, jsou vysoce prodyšné a hodí se na lamelové rošty, nejsou vhodné pro rošty polohovací. Typy pružinových matrací, které rozlišujeme jsou:

 • S klasickým pružinovým jádrem – pružiny jsou spojené pérky, proto se neuvolňují.
 • S taštičkovými pružinami – každá pružina je uložena v samostatném textilním pouzdru, což slouží pro lepší rozložení váhy.
 • S mikrotaštičkovými pružinami – obsahují až tisíce pružin v textilním pouzdře. Výborně rozkládají hmotnost a jsou měkčí.

Matrace s přírodní výplní – jsou prodyšné, splňují náročné hygienické podmínky a obsahují vysoký podíl přírodního kaučuku či kokosového vlákna.

Sendvičové matrace – jsou složeny z více materiálů pro lepší komfort a delší životnost. Často se jedná o kombinaci líné pěny a HR pěny.

Kombinované matrace – mají v sobě více druhů výplní např.: pěnu a pružiny pro dosažení co nejlepších vlastností matrace.

Futonové matrace – původem japonské matrace, které se dají použít i samostatně. Stačí je položit na zem, ale skvěle zapadnou i na klasický rošt. Bývají tlustší a velmi pohodlné. Obsahují bavlnu, kokosové vlákno a pěnu.

Latexové matrace – spíše měkčí matrace, mají vysokou elasticitu. Mají také vysokou životnost a skvěle se přizpůsobí tvarům těla. Střed matrace bývá často doplněn kokosovým vláknem či PUR, nebo HR pěnou.  Nejsou vhodné pro alergiky a do vlhčího prostředí či na pevný rošt.

Zdravotní matrace – certifikát dokládá splnění požadavků pro kvalitní a zdravý spánek. Jedná se např.: o hygienické či hypoalergenní matrace.

Ortopedické matrace – zaručují tělu správnou oporu a správné rozložení váhy.

Gelové matrace – jsou vyrobeny z líné, nebo studené pěny obsahující gelové části, které stimulují akupresurní body a uvolňují svalstvo. Jsou vhodné pro děti i alergiky a mají různou tvrdost a dlouhou životnost.

Antidekubitní matrace – speciální matrace zabraňující proleženinám. Vyrábí se zejména z HR pěny a hodí se pro osoby trvale upoutané na lůžko.

 

4. Potahy

Potah matrace by měl být vždy odnímatelný, aby se dal vyprat. Potahy se vyrábí z mnoha různých materiálů:

 • Bavlna – vhodná pro astmatiky i alergiky. Má dlouhou životnost.
 • Aloe vera – ve vláknech jsou výtažky z rostliny Aloe vera, jsou velmi žádané pro své antibakteriální schopnosti a hodí se pro alergiky či pro lidi, kteří se nadměrně potí. Velmi dobře absorbují vlhkost.
 • MicroActive – skládají se ze tří vrstev a hodí se pro alergiky. Dobře odvádí vlhkost a mají dlouhou životnost.
 • Lyocell – přírodní vlákno z dubu a buku. Má vysokou savost, pevnost a je odolnější než bavlněné potahy. Materiál je jemný a lesklý.
 • Levandule – obsahují výtažky levandule lékařské, působí pozitivně proti stresu, nespavosti či depresím. Zabraňují výskytu bakterií a působí proti nervozitě.

 

5. Zóny

Jsou to místa na matracích, která mají rozdílnou tvrdost a poskytují tak tělu odlišnou (větší) oporu. Tento typ matrací počítá s tím, že tělo vyvíjí nerovnoměrný tlak a každá část matrace je jinak zatížená.

 • 3 zónové matrace
  Poskytnou oporu v oblasti těžiště těla, zbytek matrace je měkčí
 • 5 zónové matrace
  Zpevňují těžiště těla, ale i ramena a kolena.
 • 7 zónové matrace
  Spojují všechny nejdůležitější oblasti těla dohromady.

 

6. Věk

Při výběru je třeba se zaměřit i na věk osoby, pro kterou matraci sháníme. Děti by rozhodně neměly spát na měkké matraci, potřebují dostatečnou oporu pro vyvíjející se páteř, proto bychom měli volit alespoň tuhost 3. Pro seniory je naopak lepší zvolit matraci měkčí než pro děti, aby je nebolela záda, klouby a nevznikaly proleženiny. Úplně měkká matrace, ale také není vhodná. Seniorům se z postele bude špatně vstávat.

 

7. Hmotnost

Pro lidi vážící více než 90 kg doporučujeme matrace s tuhostí alespoň 3, které poskytnou potřebnou oporu. Ženy často preferují měkčí matrace než muži.

8. Poloha spánku

I poloha spánku napoví, jaká matrace by pro nás byla nejvhodnější. Pro spaní na boku se hodí spíše měkčí matrace, naopak pro spaní na zádech či na břiše a častou změnu poloh se hodí matrace tvrdší.

 

9. Zdravotní stav

Trpíte bolestí zad, nadměrným pocením, nebo máte alergii? I na to je potřeba se zaměřit při výběru.

Při bolesti zad volte zdravotní, nebo ortopedické matrace. Pokud se hodně potíte, dbejte na dobře odvětrávané jádro matrace a při alergii se zaměřte na výběr potahu matrace.

 

Tipy na závěr:

 • Matrace by měla být vždy o 20–25 cm delší než vaše tělo.
 • Do manželské postele lze zvolit dvě malé matrace, aby si každý vybral, co mu vyhovuje a povrch lůžka sjednotit topperem (velká krycí matrace).
 • Optimální doba výměny matrace je sedm let.
 • Matraci větrejte, otáčejte a pravidelně čistěte.
 • Pořiďte si ochranný potah na matraci.